10.10.2017 23:30

 

 

14.05.2017 01:08

Kościół wobec uchodźców - jak mądrze pomagać?

obrazek uchodźcy

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary: „Kościół wobec uchodźców - jak mądrze pomagać?”. Tym razem przyjrzymy się konfliktowi w Syrii i sytuacji Kościoła na Bliskim Wschodzie.

 

Będziemy dociekać, w jaki sposób chrześcijanie mogą skutecznie pomóc uchodźcom i  poszukamy rozwiązania dylematów, które narosły wokół tego tematu.

 

Gośćmi spotkania będą ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, oraz Anna i Karol Wilczyńscy, prowadzący bloga islamista.pl, którzy w tym roku wyjechali do Syrii, żeby przyjrzeć się pracy organizacji humanitarnych działających na terenach dotkniętych wojną.

 

Dyskusję poprowadzi Paweł Grad, filozof, redaktor kwartalnika "Christianitas", student Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

 

Do zobaczenia w piątek 26 maja o godz. 19.00 w Sali Prowincjalskiej klasztoru św. Jacka przy ul. Freta 10 w Warszawie.

 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podczas spotkania będzie można kupić płyty z nagraniami poprzednich spotkań oraz książki.

31.03.2017 09:57

"Nie taki diabeł straszny? – czyli jak podejść do spowiedzi"

Pod takim hasłem odbędzie się kwietniowe spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, jak radzić sobie z obawami przed spowiedzią oraz jakie znaczenie ma spowiedź w formowaniu naszej duchowości.


Naszym gościem będzie brat Tomasz Mantyk, kapucyn, duszpasterz młodzieży i katecheta, zaś spotkanie poprowadzi Paweł Grad, filozof, student Graduate School for Social Research przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

 

Na spotkanie zapraszamy już w piątek 7 kwietnia o godz. 19:30. Tradycyjnie odbędzie się ono w Sali Prowincjalskiej w klasztorze św. Jacka przy ul. Freta 10 w Warszawie.

 

Podczas spotkania będzie można kupić płyty z nagraniami poprzednich spotkań oraz książki.

24.02.2017 20:59

Wiara i biznes tematem marcowej DSW

DSW 3_marca_2017

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary, zatytułowane „Wiara w biznesie – czy to się opłaca?”. Tym razem przyjrzymy się wyzwaniom, jakie świat finansów i kariery stawia wierzącym, a także spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób na wymagającej ścieżce zawodowej ocalić wartości chrześcijańskie i nie popaść w konflikt z własnym sumieniem; sprawdzimy też, czy istnieje duchowość lidera.

 

Gośćmi spotkania będą o. Maciej Zięba, dominikanin, działacz opozycji demokratycznej, założyciel i dyrektor Instytutu Tertio Millennio w Krakowie, oraz Jacek Weigl, specjalista w dziedzinie finansów i rachunkowości, inicjator fundacji „Edukacja z wartościami”. Dyskusję poprowadzi Jola Szymańska, redaktorka i blogerka (hipsterkatoliczka.pl).

 

Zapraszamy 3 marca o godz. 19.00 do Sali Prowincjalskiej klasztoru oo. dominikanów przy ulicy Freta 10 w Warszawie.

   

Podczas spotkania będzie można kupić płyty z nagraniami poprzednich dyskusji.

09.12.2016 00:53

O grudniowym spotkaniu słów kilka..

„Nie-dzielny Katolik” to temat przewodni grudniowego spotkania Dominikańskiej Szkoły Wiary. Porozmawiamy o tym, czym różni się żywa wiara od religijności, jak wyrwać się z duchowego letargu i w jaki sposób wiara może zmienić nasze życie.

 

  

Znaleźć odpowiedzi na te pytania pomogą nam goście: ksiądz Wacław Madej – proboszcz parafii na warszawskim Kamionku i wykładowca teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym na Tarchominie, Dominika Figurska – aktorka teatralna i filmowa, Magdalena Rybakiewicz – filolog, żona i mama, związana z ruchem "Małżeńskie Drogi", a także Dariusz Kowalski – aktor filmowy znany m.in. z serialu „Plebania”.

 

Zapraszamy już w piątek 16 grudnia na godz. 19:30 do Sali Prowincjalskiej klasztoru św. Jacka przy ul. Freta 10 w Warszawie.

 

15.11.2016 00:42

Oni powiedzą nam "Z czym do ludzi"!

DSW_banner

Już w najbliższy piątek o 19:00 pierwsze w tym sezonie spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary. Poniżej przedstawiamy gości zaproszonych na dyskusję.

 

 

 

 

 


    Pierwszy z gości to siostra Lilianna Adamuszewska należąca do Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. Dwukrotnie uczestniczyła w Przystanku Jezus oraz Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji przy Światowych Dniach Młodzieży. Mieszka w Warszawie. Na co dzień prowadzi katechezę w szkole podstawowej i pracuje w kancelarii parafialnej w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Jak sama mówi, jej przygoda z nową ewangelizacją wynikła z autentycznego doświadczenia Jezusa, po którym nie mogła już usiedzieć w miejscu.
    Kolejnym zaproszonym jest brat Szymon Janowski. Brat jest kapucynem i  duszpasterzem powołań, a także głównym organizatorem Golgoty Młodych w Serpelicach na Podlasiu. Doświadczenie w pracy z młodymi jako katecheta i duszpasterz zdobywał w Lublinie, Nowym Mieście nad Pilicą i Mogilnie. Wraz z przyjaciółmi prowadzi blog "Żniwo Wielkie". Mieszka w Warszawie.
    Ostatni z gości to Mateusz Krzysztof Dziób, który na co dzień publikuje w kwartalniku Fronda Lux i na portalu Rebelya.pl. W najbliższy piątek, specjalnie dla nas, wcieli się w rolę prowadzącego spotkanie DSW.
 
Goście już gotowi, dlatego nie może zabraknąć i Was! Serdecznie zapraszamy!
 
 
 

07.11.2016 22:23

Z czym do ludzi, czyli jak rozmawiać o wierze?

W piątek, 18 listopada, o godzinie 19:00, zapraszamy do klasztoru ojców dominikanów przy ulicy Freta w Warszawie, na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary: „Z czym do ludzi, czyli jak rozmawiać o wierze?”

 

Zajmiemy się problemem, który od zawsze towarzyszył chrześcijanom, czyli kwestią obrony wiary. Także i dziś obrona przekonań religijnych stanowi nie lada wyzwanie dla chrześcijan - czy dyskusje na temat wiary zawsze mają sens, w jaki sposób rozmawiać z tymi, którzy nie wierzą, jakim językiem się posługiwać? Na te i podobne pytania odpowiedzą nasi goście, siostra Lilianna Adamuszewska, felicjanka związana z Przystankiem Jezus, oraz brat Szymon Janowski, kapucyn, organizator Golgoty Młodych.

05.02.2016 14:19

Czy ciało może być sojusznikiem naszej modlitwy?

W najbliższą sobotę 13 lutego, zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary. Tym razem, w ramach cyklu Kaznodzieje miłosierdzia, spotkanie z o. Pawłem Koniarkiem – opowie on o tym jakiej modlitwy może nauczyć nas św. Dominik, jak modlić się całym ciałem i jak sprawić, by pomagało nam ono w codziennej modlitwie.

 

Ciało - obarczamy je winą za wiele naszych kłopotów z modlitwą: pozbawia nas skupienia, drętwieje, boli. Jednak odrywając modlitwę od naszej fizyczności robimy jej krzywdę, spychając ją w obszar duchowych przeżyć. Dominikanie pierwszego pokolenia podpatrywali św. Dominika w czasie modlitwy. Zachwyciło ich jak aktywnie wykorzystywał on swoje ciało podczas modlitwy. Kolejne pokolenia braci przechowywały tajemnicę 9 sposobów modlitwy Dominika - teraz chcemy podzielić się nią z Wami!

 

    

Zapraszamy na spotkanie w sobotę o godz.16.00 do Sali Prowincjalskiej. Podczas spotkania będzie można kupić książki poświęcone duchowości dominikańskiej i świętym naszego zakonu.


 

01.12.2015 14:04

Wierny pies pański. Biografia świętego Jacka Odrowąża

Kolejne spotkanie w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary już w sobotę 5 grudnia. Tym razem zapraszamy na rozmowę z Elżbietą Wiater, autorką książki „Wierny pies pański. Biografia świętego Jacka Odrowąża”. Jest ono wprowadzeniem do tegorocznego Charytatywnego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się 13 grudnia.

 

Święty Jacek – duchowy syn św. Dominika, od ośmiu wieków jeden z najskuteczniejszych orędowników, pierwszy polski święty, którego kult rozszerzył się m.in. na Azję i obie Ameryki.

 

Powołał do życia Zakon Kaznodziejski w Polsce, nigdy jednak nie był prowincjałem. Zakładał kolejne klasztory, ale nie osiadał w nich na stałe. Wybrał wędrowne kaznodziejstwo. Przemierzył wzdłuż i wszerz Polskę, Ruś i Prusy, głosząc Ewangelię poganom, schizmatykom, wszystkim potrzebującym. Granice polityczne ani prawa fizyki nie stanowiły dla niego przeszkody. Uzdrawiał, wskrzeszał umarłych, uwalniał opętanych. Zmieniał oblicze Kościoła i całej Europy. Matka Boża obiecała mu, że zawsze go wysłucha, i wielokrotnie to udowadniała.

 

Jaką rolę w trzynastowiecznym świecie pełnił możny ród Odrowążów? Jak to się stało, że poznał św. Dominika i zachwycił się stylem jego życia? Co w cudownych żywotach Jacka jest faktem, a co legendą i dlaczego jego droga na ołtarze była tak długa? I który z kościołów jako pierwszy przyjął wezwanie św. Jacka?

 

Dzięki najbliższemu spotkaniu Szkoły Wiary poznajcie świętego, dzięki któremu dominikanie są wśród nas nieprzerwanie od ośmiuset lat. To okazja by poznać pierwszego z polskich dominikanów, sławnego cudotwórcę i niezwykłego organizatora, który stał się jednym z najsławniejszych - na całym świecie - polskich świętych.

 

Spotkanie z Elą Wiater, które poprowadzi o. Jacek Szymczak OP, odbędzie się 5 grudnia o godzinie 16 w Sali Prowincjalskiej klasztoru św. Jacka przy ul. Freta 10. W załączniku znajdą Państwo dodatkowo informacje na temat Charytatywnego Jarmarku Bożonarodzeniowego, na który zapraszamy już 13. grudnia. 

10.11.2015 23:21

Skąd się wzięli dominikanie?

Kilka dni temu rozpoczęliśmy Jubileusz 800-lecia Zakonu Dominikanów, a za niespełna miesiąc w Kościele rozpocznie się Rok Święty - Jubileusz Miłosierdzia.Tegoroczny cykl - Kaznodzieje Miłosierdzia - skupiony będzie więc wokół tych dwóch tematów.

Na poczatku świętowania Jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejsiego warto sięgnać do początków: poznać marzenia i pragnienia św. Dominika, dowiedzieć się dlaczego płakał i czego wymagał od pierwszych braci w Zakonie. Sobotnie spotkanie pozwoli nam odkryć niezwykły pomysł św. Dominika na głoszenie Ewangelii, który „działa” przez osiem wieków.

Opowie nam o tym o. Michał Osek OP z dominikańskiego miesięcznika „W drodze”.

Zapraszamy w najbliższą sobotę, 14 listopada o godz. 16.00 do Sali Prowincjalskiej w klasztorze przy ul. Freta 10.