Poprzednie edycje

14.05.2017 01:08

Kościół wobec uchodźców - jak mądrze pomagać?

obrazek uchodźcy

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary: „Kościół wobec uchodźców - jak mądrze pomagać?”. Tym razem przyjrzymy się konfliktowi w Syrii i sytuacji Kościoła na Bliskim Wschodzie.

 

Będziemy dociekać, w jaki sposób chrześcijanie mogą skutecznie pomóc uchodźcom i  poszukamy rozwiązania dylematów, które narosły wokół tego tematu.

 

Gośćmi spotkania będą ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, oraz Anna i Karol Wilczyńscy, prowadzący bloga islamista.pl, którzy w tym roku wyjechali do Syrii, żeby przyjrzeć się pracy organizacji humanitarnych działających na terenach dotkniętych wojną.

 

Dyskusję poprowadzi Paweł Grad, filozof, redaktor kwartalnika "Christianitas", student Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

 

Do zobaczenia w piątek 26 maja o godz. 19.00 w Sali Prowincjalskiej klasztoru św. Jacka przy ul. Freta 10 w Warszawie.

 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podczas spotkania będzie można kupić płyty z nagraniami poprzednich spotkań oraz książki.

31.03.2017 09:57

"Nie taki diabeł straszny? – czyli jak podejść do spowiedzi"

Pod takim hasłem odbędzie się kwietniowe spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, jak radzić sobie z obawami przed spowiedzią oraz jakie znaczenie ma spowiedź w formowaniu naszej duchowości.


Naszym gościem będzie brat Tomasz Mantyk, kapucyn, duszpasterz młodzieży i katecheta, zaś spotkanie poprowadzi Paweł Grad, filozof, student Graduate School for Social Research przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

 

Na spotkanie zapraszamy już w piątek 7 kwietnia o godz. 19:30. Tradycyjnie odbędzie się ono w Sali Prowincjalskiej w klasztorze św. Jacka przy ul. Freta 10 w Warszawie.

 

Podczas spotkania będzie można kupić płyty z nagraniami poprzednich spotkań oraz książki.

24.02.2017 20:59

Wiara i biznes tematem marcowej DSW

DSW 3_marca_2017

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary, zatytułowane „Wiara w biznesie – czy to się opłaca?”. Tym razem przyjrzymy się wyzwaniom, jakie świat finansów i kariery stawia wierzącym, a także spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób na wymagającej ścieżce zawodowej ocalić wartości chrześcijańskie i nie popaść w konflikt z własnym sumieniem; sprawdzimy też, czy istnieje duchowość lidera.

 

Gośćmi spotkania będą o. Maciej Zięba, dominikanin, działacz opozycji demokratycznej, założyciel i dyrektor Instytutu Tertio Millennio w Krakowie, oraz Jacek Weigl, specjalista w dziedzinie finansów i rachunkowości, inicjator fundacji „Edukacja z wartościami”. Dyskusję poprowadzi Jola Szymańska, redaktorka i blogerka (hipsterkatoliczka.pl).

 

Zapraszamy 3 marca o godz. 19.00 do Sali Prowincjalskiej klasztoru oo. dominikanów przy ulicy Freta 10 w Warszawie.

   

Podczas spotkania będzie można kupić płyty z nagraniami poprzednich dyskusji.

09.12.2016 00:53

O grudniowym spotkaniu słów kilka..

„Nie-dzielny Katolik” to temat przewodni grudniowego spotkania Dominikańskiej Szkoły Wiary. Porozmawiamy o tym, czym różni się żywa wiara od religijności, jak wyrwać się z duchowego letargu i w jaki sposób wiara może zmienić nasze życie.

 

  

Znaleźć odpowiedzi na te pytania pomogą nam goście: ksiądz Wacław Madej – proboszcz parafii na warszawskim Kamionku i wykładowca teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym na Tarchominie, Dominika Figurska – aktorka teatralna i filmowa, Magdalena Rybakiewicz – filolog, żona i mama, związana z ruchem "Małżeńskie Drogi", a także Dariusz Kowalski – aktor filmowy znany m.in. z serialu „Plebania”.

 

Zapraszamy już w piątek 16 grudnia na godz. 19:30 do Sali Prowincjalskiej klasztoru św. Jacka przy ul. Freta 10 w Warszawie.

 

15.11.2016 00:42

Oni powiedzą nam "Z czym do ludzi"!

DSW_banner

Już w najbliższy piątek o 19:00 pierwsze w tym sezonie spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary. Poniżej przedstawiamy gości zaproszonych na dyskusję.

 

 

 

 

 


    Pierwszy z gości to siostra Lilianna Adamuszewska należąca do Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. Dwukrotnie uczestniczyła w Przystanku Jezus oraz Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji przy Światowych Dniach Młodzieży. Mieszka w Warszawie. Na co dzień prowadzi katechezę w szkole podstawowej i pracuje w kancelarii parafialnej w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Jak sama mówi, jej przygoda z nową ewangelizacją wynikła z autentycznego doświadczenia Jezusa, po którym nie mogła już usiedzieć w miejscu.
    Kolejnym zaproszonym jest brat Szymon Janowski. Brat jest kapucynem i  duszpasterzem powołań, a także głównym organizatorem Golgoty Młodych w Serpelicach na Podlasiu. Doświadczenie w pracy z młodymi jako katecheta i duszpasterz zdobywał w Lublinie, Nowym Mieście nad Pilicą i Mogilnie. Wraz z przyjaciółmi prowadzi blog "Żniwo Wielkie". Mieszka w Warszawie.
    Ostatni z gości to Mateusz Krzysztof Dziób, który na co dzień publikuje w kwartalniku Fronda Lux i na portalu Rebelya.pl. W najbliższy piątek, specjalnie dla nas, wcieli się w rolę prowadzącego spotkanie DSW.
 
Goście już gotowi, dlatego nie może zabraknąć i Was! Serdecznie zapraszamy!
 
 
 

07.11.2016 22:23

Z czym do ludzi, czyli jak rozmawiać o wierze?

W piątek, 18 listopada, o godzinie 19:00, zapraszamy do klasztoru ojców dominikanów przy ulicy Freta w Warszawie, na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary: „Z czym do ludzi, czyli jak rozmawiać o wierze?”

 

Zajmiemy się problemem, który od zawsze towarzyszył chrześcijanom, czyli kwestią obrony wiary. Także i dziś obrona przekonań religijnych stanowi nie lada wyzwanie dla chrześcijan - czy dyskusje na temat wiary zawsze mają sens, w jaki sposób rozmawiać z tymi, którzy nie wierzą, jakim językiem się posługiwać? Na te i podobne pytania odpowiedzą nasi goście, siostra Lilianna Adamuszewska, felicjanka związana z Przystankiem Jezus, oraz brat Szymon Janowski, kapucyn, organizator Golgoty Młodych.

05.02.2016 14:19

Czy ciało może być sojusznikiem naszej modlitwy?

W najbliższą sobotę 13 lutego, zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary. Tym razem, w ramach cyklu Kaznodzieje miłosierdzia, spotkanie z o. Pawłem Koniarkiem – opowie on o tym jakiej modlitwy może nauczyć nas św. Dominik, jak modlić się całym ciałem i jak sprawić, by pomagało nam ono w codziennej modlitwie.

 

Ciało - obarczamy je winą za wiele naszych kłopotów z modlitwą: pozbawia nas skupienia, drętwieje, boli. Jednak odrywając modlitwę od naszej fizyczności robimy jej krzywdę, spychając ją w obszar duchowych przeżyć. Dominikanie pierwszego pokolenia podpatrywali św. Dominika w czasie modlitwy. Zachwyciło ich jak aktywnie wykorzystywał on swoje ciało podczas modlitwy. Kolejne pokolenia braci przechowywały tajemnicę 9 sposobów modlitwy Dominika - teraz chcemy podzielić się nią z Wami!

 

    

Zapraszamy na spotkanie w sobotę o godz.16.00 do Sali Prowincjalskiej. Podczas spotkania będzie można kupić książki poświęcone duchowości dominikańskiej i świętym naszego zakonu.


 

01.12.2015 14:04

Wierny pies pański. Biografia świętego Jacka Odrowąża

Kolejne spotkanie w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary już w sobotę 5 grudnia. Tym razem zapraszamy na rozmowę z Elżbietą Wiater, autorką książki „Wierny pies pański. Biografia świętego Jacka Odrowąża”. Jest ono wprowadzeniem do tegorocznego Charytatywnego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się 13 grudnia.

 

Święty Jacek – duchowy syn św. Dominika, od ośmiu wieków jeden z najskuteczniejszych orędowników, pierwszy polski święty, którego kult rozszerzył się m.in. na Azję i obie Ameryki.

 

Powołał do życia Zakon Kaznodziejski w Polsce, nigdy jednak nie był prowincjałem. Zakładał kolejne klasztory, ale nie osiadał w nich na stałe. Wybrał wędrowne kaznodziejstwo. Przemierzył wzdłuż i wszerz Polskę, Ruś i Prusy, głosząc Ewangelię poganom, schizmatykom, wszystkim potrzebującym. Granice polityczne ani prawa fizyki nie stanowiły dla niego przeszkody. Uzdrawiał, wskrzeszał umarłych, uwalniał opętanych. Zmieniał oblicze Kościoła i całej Europy. Matka Boża obiecała mu, że zawsze go wysłucha, i wielokrotnie to udowadniała.

 

Jaką rolę w trzynastowiecznym świecie pełnił możny ród Odrowążów? Jak to się stało, że poznał św. Dominika i zachwycił się stylem jego życia? Co w cudownych żywotach Jacka jest faktem, a co legendą i dlaczego jego droga na ołtarze była tak długa? I który z kościołów jako pierwszy przyjął wezwanie św. Jacka?

 

Dzięki najbliższemu spotkaniu Szkoły Wiary poznajcie świętego, dzięki któremu dominikanie są wśród nas nieprzerwanie od ośmiuset lat. To okazja by poznać pierwszego z polskich dominikanów, sławnego cudotwórcę i niezwykłego organizatora, który stał się jednym z najsławniejszych - na całym świecie - polskich świętych.

 

Spotkanie z Elą Wiater, które poprowadzi o. Jacek Szymczak OP, odbędzie się 5 grudnia o godzinie 16 w Sali Prowincjalskiej klasztoru św. Jacka przy ul. Freta 10. W załączniku znajdą Państwo dodatkowo informacje na temat Charytatywnego Jarmarku Bożonarodzeniowego, na który zapraszamy już 13. grudnia. 

10.11.2015 23:21

Skąd się wzięli dominikanie?

Kilka dni temu rozpoczęliśmy Jubileusz 800-lecia Zakonu Dominikanów, a za niespełna miesiąc w Kościele rozpocznie się Rok Święty - Jubileusz Miłosierdzia.Tegoroczny cykl - Kaznodzieje Miłosierdzia - skupiony będzie więc wokół tych dwóch tematów.

Na poczatku świętowania Jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejsiego warto sięgnać do początków: poznać marzenia i pragnienia św. Dominika, dowiedzieć się dlaczego płakał i czego wymagał od pierwszych braci w Zakonie. Sobotnie spotkanie pozwoli nam odkryć niezwykły pomysł św. Dominika na głoszenie Ewangelii, który „działa” przez osiem wieków.

Opowie nam o tym o. Michał Osek OP z dominikańskiego miesięcznika „W drodze”.

Zapraszamy w najbliższą sobotę, 14 listopada o godz. 16.00 do Sali Prowincjalskiej w klasztorze przy ul. Freta 10.

05.05.2015 22:24

Życie na pełnej petardzie

  

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - maj 2015_small.jpg

 

9. maja o godzinie 16.00 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zapraszamy na ostatnie w tej edycji spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary z cyklu "Chrześcijanin na falach współczesności”. Punktem wyjścia dla rozmowy będzie historia naszego gościa, księdza Jana Kaczkowskiego, założyciela hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Pomimo ciężkiej choroby i doświadczenia nowotworu jego życie można nie bez przesady nazywać życiem „na pełnej petardzie”.

Ksiądz Kaczkowski to duchowny niemożliwy do zaszufladkowania. Zaskakuje nie tylko autoironią i ogromnym optymizmem, ale również poglądami, które przeczą kościelnym schematom myślenia. Z wykształcenia doktor teologii i bioetyk, w codziennej działalności łączy świat nauki i świat ludzi zapomnianych. Nie boi się rozmawiać o problemach Kościoła. Wszystkie jego przemyślenia i obserwacje są jednak zakorzenione w głębokim szacunku dla drugiego człowieka.

Nad katolickim życiem na pełnych obrotach i duchowym dojrzewaniem, któremu towarzyszy cierpienie, zastanowimy się z księdzem w bezpośredniej i szczerej rozmowie. Spotkanie poprowadzi Piotr Żyłka, dziennikarz, autor wywiadu-rzeki z księdzem.

 

Serdecznie zapraszamy - 9. maja, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

02.04.2015 10:04

Miłosierdzie w praktyce, czyli cerowanie świata

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - kwiecien 2015_small.jpg

 

18. kwietnia  o godzinie 16.00 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary z cyklu "Chrześcijanin na falach współczesności”. Porozmawiamy o miłosierdziu w życiu codziennym i o tym, jak zmieniać dzięki niemu otaczającą nas rzeczywistość. Gościem spotkania będzie siostra Małgorzata Chmielewska.

 

Spotkanie po Niedzieli Miłosierdzia Bożego ma pomóc spojrzeć na to święto oczami praktyka, przybliżając jednocześnie niezwykle charyzmatyczną osobowość s. Chmielewskiej. Każdego dnia mierzy się ona z niemożliwym: zasypywaniem przepaści dzielącej bogatych i ubogich – na tym polega jej „cerowanie świata”. Codzienność przełożonej wspólnoty „Chleb Życia”, która zajmuje się prowadzeniem domów dla ludzi wykluczonych, to niewielka wieś w województwie świętokrzyskim. Świat, o istnieniu którego wolelibyśmy nie wiedzieć. To jednak tutaj dokonują się małe cuda, wydarzenia zaskakujące w swej prostocie, a które mogą stać się lekcją dla każdego z nas.

O takich właśnie codziennych, małych-wielkich czynach miłosierdzia porozmawiamy podczas kolejnego spotkania z s. Małgorzatą Chmielewską.

 

Serdecznie zapraszamy - 18. kwietnia, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

28.02.2015 13:06

O grzechu i emocjach. Czy spowiadać się z uczuć?

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - marzec 2015_small.jpg

 

7. marca o godzinie 16.00 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary z cyklu "Chrześcijanin na falach współczesności”. Tym razem porozmawiamy o emocjach i moralności, szczególnie w kontekście sakramentu pokuty i pojednania. Gościem spotkania będzie o. Łukasz Kubiak OP.

 

Czy każde negatywne uczucie jest grzechem? A może emocje, które odczuwamy, w ogóle nie powinny być uwzględniane podczas rachunku sumienia? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta, szczególnie jeżeli przyjrzymy się 7 grzechom głównym, wśród których odnajdujemy m.in. uczucie gniewu.

 

Aby w pełni zrozumieć różnicę pomiędzy dobrymi i złymi uczuciami, powinniśmy najpierw zastanowić się nad ich źródłem. Być może odkryjemy, że odpowiedź leży głębiej, niż tylko w okresowej klasyfikacji „grzech”, „nie-grzech”, a doświadczane uczucia są drogowskazem, który powinien zwrócić naszą uwagę na inne duchowe problemy.

 

Elementów tej moralnej układanki jest wiele, nad najważniejszymi z nich spróbujemy zastanowić się podczas kolejnego spotkania z o. Łukaszem Kubiakiem OP, psychoterapeutą i duszpasterzem akademickim.

 

Serdecznie zapraszamy - 7. marca, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

04.02.2015 16:38

Homo viator - czyli o pielgrzymowaniu i błądzeniu

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - luty 2015_small.jpg

 

7. lutego o godzinie 16.00 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary z cyklu "Chrześcijanin na falach współczesności”. Tym razem porozmawiamy o podróży i rozwoju, które niesie ze sobą ziemskie pielgrzymowanie. Gościem spotkania będzie o. Cyprian Klahs OP - autor licznych książek i duszpasterz akademicki z Poznania.

 

Czy najlepsza droga życiowa jest drogą prostą? Czy warto ryzykować, potykać się, błądzić? A może to właśnie stabilizacja jest pokusą, która zagraża duchowemu rozwojowi? Życie jest ciągłym ruchem i w zależności od jego momentu, każde z tych pytań potrafi przybrać inną formę. Wciąż szukamy definicji dla siebie i naszego otoczenia, wpadamy w pułapki stagnacji, z drugiej strony uciekając przed trwałymi zobowiązaniami, lękając się zamykania kolejnych etapów.

 

Serdecznie zapraszamy - 7. lutego, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

02.01.2015 12:14

Powołanie - misja specjalna, zawód czy coś więcej...

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - styczen 2015_small.jpg

 

10 stycznia o godzinie 16.00 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary z cyklu "Chrześcijanin na falach współczesności”. Tym razem porozmawiamy o powołaniu - czy jest to misja specjalna, zawód, a może coś więcej...? Gościem spotkania będzie o. Piotr Kruk OP.

 

Czy życie w pojedynkę to też powołanie? Czy każdy powinien mieć rodzinę? Jak rozpoznać tchnienie Ducha, który wieje kędy chce? A co jeśli w trakcie drogi plany na życie nagle się odmienią? O poszukiwaniu swojego powołania, zadaniach i zmianach, które przynosi życie porozmawiamy z o. Piotrem Krukiem, duszpasterzem akademickim z Lublina.

 

Serdecznie zapraszamy. 10. stycznia, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

04.12.2014 00:42

Między pobożnością a dewocją - o autentyczności naszej wiary

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - grudzien 2014_small.jpg

 

Już 13. grudnia o godzinie 16.00, w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zaplanowane jest kolejne spotkanie z cyklu Dominikańskiej Szkoły Wiary. Jego gościem będzie o. Maciej Biskup OP.

 

Każdy wierzący zadaje sobie pytania o istotę swojej wiary. Czym tak naprawdę jest życie duchowe? Do jakiego momentu opieramy je na żywej wierze, a w którym momencie zaczyna się fałszywa pobożność? Odpowiedź nie zawsze okazuje się łatwa, szczególnie jeżeli konfrontujemy ją z wizerunkiem wiary w naszym otoczeniu. W ramach kolejnego spotkania Dominikańskiej Szkoły Wiary z zagadnieniami autentycznej pobożności i rygoryzmu moralnego zmierzy się gość o. Maciej Biskup OP.

 

Serdecznie zapraszamy. 13. grudnia, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

29.10.2014 23:27

O iluzji życia duchowego

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - listopad 2014_small.jpg

 

Już 8. listopada o godzinie 16.00, w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zaplanowane jest kolejne spotkanie z cyklu Dominikańskiej Szkoły Wiary. Jego gościem będzie Michał Adamski OP.

 

Nie każde głębokie i bogate życie emocjonalne jest już życiem duchowym. Jednocześnie nie można go prowadzić bez umiejętności nieustannego poznawania siebie, także na płaszczyźnie emocjonalnej. Jak zatem pogodzić te dwa wymiary naszej egzystencji i dlaczego walki prowadzone w życiu duchowym nie zawsze zbliżają nas do poznania Chrystusa – na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Michał Adamski OP w rozmowie z o. Michałem Koścem.

 

Serdecznie zapraszamy. 8. listopada, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

04.10.2014 11:17

Żałoba, a wiara w życie wieczne

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - pazdziernik 2014_small.jpg

 

W sobotę 11 października zapraszamy na pierwsze spotkanie kolejnego cyklu Dominikańskiej Szkoły Wiary.

 

Tegoroczna edycja poświęcona będzie wyzwaniom, jakie współczesny świat stawia przed każdym wierzącym. Gościem pierwszego spotkania pt.: "Żałoba a wiara w życie wieczne", będzie p. Barbara Smolińska. Śmierć bliskiego człowieka porusza nas do głębi. Pojawia się wtedy wiele pytań na które nie łatwo znaleźć odpowiedź. Nierzadko zdarza się jednak, iż doświadczenie żałoby daje szansę nowego spojrzenia na własne życie i wiarę.


 

Serdecznie zapraszamy. 11 października, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.