Poprzednie edycje

05.05.2015 22:24

Życie na pełnej petardzie

  

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - maj 2015_small.jpg

 

9. maja o godzinie 16.00 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zapraszamy na ostatnie w tej edycji spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary z cyklu "Chrześcijanin na falach współczesności”. Punktem wyjścia dla rozmowy będzie historia naszego gościa, księdza Jana Kaczkowskiego, założyciela hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Pomimo ciężkiej choroby i doświadczenia nowotworu jego życie można nie bez przesady nazywać życiem „na pełnej petardzie”.

Ksiądz Kaczkowski to duchowny niemożliwy do zaszufladkowania. Zaskakuje nie tylko autoironią i ogromnym optymizmem, ale również poglądami, które przeczą kościelnym schematom myślenia. Z wykształcenia doktor teologii i bioetyk, w codziennej działalności łączy świat nauki i świat ludzi zapomnianych. Nie boi się rozmawiać o problemach Kościoła. Wszystkie jego przemyślenia i obserwacje są jednak zakorzenione w głębokim szacunku dla drugiego człowieka.

Nad katolickim życiem na pełnych obrotach i duchowym dojrzewaniem, któremu towarzyszy cierpienie, zastanowimy się z księdzem w bezpośredniej i szczerej rozmowie. Spotkanie poprowadzi Piotr Żyłka, dziennikarz, autor wywiadu-rzeki z księdzem.

 

Serdecznie zapraszamy - 9. maja, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

02.04.2015 10:04

Miłosierdzie w praktyce, czyli cerowanie świata

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - kwiecien 2015_small.jpg

 

18. kwietnia  o godzinie 16.00 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary z cyklu "Chrześcijanin na falach współczesności”. Porozmawiamy o miłosierdziu w życiu codziennym i o tym, jak zmieniać dzięki niemu otaczającą nas rzeczywistość. Gościem spotkania będzie siostra Małgorzata Chmielewska.

 

Spotkanie po Niedzieli Miłosierdzia Bożego ma pomóc spojrzeć na to święto oczami praktyka, przybliżając jednocześnie niezwykle charyzmatyczną osobowość s. Chmielewskiej. Każdego dnia mierzy się ona z niemożliwym: zasypywaniem przepaści dzielącej bogatych i ubogich – na tym polega jej „cerowanie świata”. Codzienność przełożonej wspólnoty „Chleb Życia”, która zajmuje się prowadzeniem domów dla ludzi wykluczonych, to niewielka wieś w województwie świętokrzyskim. Świat, o istnieniu którego wolelibyśmy nie wiedzieć. To jednak tutaj dokonują się małe cuda, wydarzenia zaskakujące w swej prostocie, a które mogą stać się lekcją dla każdego z nas.

O takich właśnie codziennych, małych-wielkich czynach miłosierdzia porozmawiamy podczas kolejnego spotkania z s. Małgorzatą Chmielewską.

 

Serdecznie zapraszamy - 18. kwietnia, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

28.02.2015 13:06

O grzechu i emocjach. Czy spowiadać się z uczuć?

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - marzec 2015_small.jpg

 

7. marca o godzinie 16.00 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary z cyklu "Chrześcijanin na falach współczesności”. Tym razem porozmawiamy o emocjach i moralności, szczególnie w kontekście sakramentu pokuty i pojednania. Gościem spotkania będzie o. Łukasz Kubiak OP.

 

Czy każde negatywne uczucie jest grzechem? A może emocje, które odczuwamy, w ogóle nie powinny być uwzględniane podczas rachunku sumienia? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta, szczególnie jeżeli przyjrzymy się 7 grzechom głównym, wśród których odnajdujemy m.in. uczucie gniewu.

 

Aby w pełni zrozumieć różnicę pomiędzy dobrymi i złymi uczuciami, powinniśmy najpierw zastanowić się nad ich źródłem. Być może odkryjemy, że odpowiedź leży głębiej, niż tylko w okresowej klasyfikacji „grzech”, „nie-grzech”, a doświadczane uczucia są drogowskazem, który powinien zwrócić naszą uwagę na inne duchowe problemy.

 

Elementów tej moralnej układanki jest wiele, nad najważniejszymi z nich spróbujemy zastanowić się podczas kolejnego spotkania z o. Łukaszem Kubiakiem OP, psychoterapeutą i duszpasterzem akademickim.

 

Serdecznie zapraszamy - 7. marca, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

04.02.2015 16:38

Homo viator - czyli o pielgrzymowaniu i błądzeniu

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - luty 2015_small.jpg

 

7. lutego o godzinie 16.00 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary z cyklu "Chrześcijanin na falach współczesności”. Tym razem porozmawiamy o podróży i rozwoju, które niesie ze sobą ziemskie pielgrzymowanie. Gościem spotkania będzie o. Cyprian Klahs OP - autor licznych książek i duszpasterz akademicki z Poznania.

 

Czy najlepsza droga życiowa jest drogą prostą? Czy warto ryzykować, potykać się, błądzić? A może to właśnie stabilizacja jest pokusą, która zagraża duchowemu rozwojowi? Życie jest ciągłym ruchem i w zależności od jego momentu, każde z tych pytań potrafi przybrać inną formę. Wciąż szukamy definicji dla siebie i naszego otoczenia, wpadamy w pułapki stagnacji, z drugiej strony uciekając przed trwałymi zobowiązaniami, lękając się zamykania kolejnych etapów.

 

Serdecznie zapraszamy - 7. lutego, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

02.01.2015 12:14

Powołanie - misja specjalna, zawód czy coś więcej...

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - styczen 2015_small.jpg

 

10 stycznia o godzinie 16.00 w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zapraszamy na kolejne spotkanie Dominikańskiej Szkoły Wiary z cyklu "Chrześcijanin na falach współczesności”. Tym razem porozmawiamy o powołaniu - czy jest to misja specjalna, zawód, a może coś więcej...? Gościem spotkania będzie o. Piotr Kruk OP.

 

Czy życie w pojedynkę to też powołanie? Czy każdy powinien mieć rodzinę? Jak rozpoznać tchnienie Ducha, który wieje kędy chce? A co jeśli w trakcie drogi plany na życie nagle się odmienią? O poszukiwaniu swojego powołania, zadaniach i zmianach, które przynosi życie porozmawiamy z o. Piotrem Krukiem, duszpasterzem akademickim z Lublina.

 

Serdecznie zapraszamy. 10. stycznia, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

04.12.2014 00:42

Między pobożnością a dewocją - o autentyczności naszej wiary

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - grudzien 2014_small.jpg

 

Już 13. grudnia o godzinie 16.00, w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zaplanowane jest kolejne spotkanie z cyklu Dominikańskiej Szkoły Wiary. Jego gościem będzie o. Maciej Biskup OP.

 

Każdy wierzący zadaje sobie pytania o istotę swojej wiary. Czym tak naprawdę jest życie duchowe? Do jakiego momentu opieramy je na żywej wierze, a w którym momencie zaczyna się fałszywa pobożność? Odpowiedź nie zawsze okazuje się łatwa, szczególnie jeżeli konfrontujemy ją z wizerunkiem wiary w naszym otoczeniu. W ramach kolejnego spotkania Dominikańskiej Szkoły Wiary z zagadnieniami autentycznej pobożności i rygoryzmu moralnego zmierzy się gość o. Maciej Biskup OP.

 

Serdecznie zapraszamy. 13. grudnia, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

29.10.2014 23:27

O iluzji życia duchowego

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - listopad 2014_small.jpg

 

Już 8. listopada o godzinie 16.00, w klasztorze ojców dominikanów przy ul. Freta 10 zaplanowane jest kolejne spotkanie z cyklu Dominikańskiej Szkoły Wiary. Jego gościem będzie Michał Adamski OP.

 

Nie każde głębokie i bogate życie emocjonalne jest już życiem duchowym. Jednocześnie nie można go prowadzić bez umiejętności nieustannego poznawania siebie, także na płaszczyźnie emocjonalnej. Jak zatem pogodzić te dwa wymiary naszej egzystencji i dlaczego walki prowadzone w życiu duchowym nie zawsze zbliżają nas do poznania Chrystusa – na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Michał Adamski OP w rozmowie z o. Michałem Koścem.

 

Serdecznie zapraszamy. 8. listopada, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.

04.10.2014 11:17

Żałoba, a wiara w życie wieczne

 

tl_files/banery/Dominikanska Szkola Wiary - pazdziernik 2014_small.jpg

 

W sobotę 11 października zapraszamy na pierwsze spotkanie kolejnego cyklu Dominikańskiej Szkoły Wiary.

 

Tegoroczna edycja poświęcona będzie wyzwaniom, jakie współczesny świat stawia przed każdym wierzącym. Gościem pierwszego spotkania pt.: "Żałoba a wiara w życie wieczne", będzie p. Barbara Smolińska. Śmierć bliskiego człowieka porusza nas do głębi. Pojawia się wtedy wiele pytań na które nie łatwo znaleźć odpowiedź. Nierzadko zdarza się jednak, iż doświadczenie żałoby daje szansę nowego spojrzenia na własne życie i wiarę.


 

Serdecznie zapraszamy. 11 października, godz. 16.00, Sala Prowincjalska.