Wierny pies pański. Biografia świętego Jacka Odrowąża

Kolejne spotkanie w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary już w sobotę 5 grudnia. Tym razem zapraszamy na rozmowę z Elżbietą Wiater, autorką książki „Wierny pies pański. Biografia świętego Jacka Odrowąża”. Jest ono wprowadzeniem do tegorocznego Charytatywnego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się 13 grudnia.

Święty Jacek – duchowy syn św. Dominika, od ośmiu wieków jeden z najskuteczniejszych orędowników, pierwszy polski święty, którego kult rozszerzył się m.in. na Azję i obie Ameryki.

Powołał do życia Zakon Kaznodziejski w Polsce, nigdy jednak nie był prowincjałem. Zakładał kolejne klasztory, ale nie osiadał w nich na stałe. Wybrał wędrowne kaznodziejstwo. Przemierzył wzdłuż i wszerz Polskę, Ruś i Prusy, głosząc Ewangelię poganom, schizmatykom, wszystkim potrzebującym. Granice polityczne ani prawa fizyki nie stanowiły dla niego przeszkody. Uzdrawiał, wskrzeszał umarłych, uwalniał opętanych. Zmieniał oblicze Kościoła i całej Europy. Matka Boża obiecała mu, że zawsze go wysłucha, i wielokrotnie to udowadniała.

Jaką rolę w trzynastowiecznym świecie pełnił możny ród Odrowążów? Jak to się stało, że poznał św. Dominika i zachwycił się stylem jego życia? Co w cudownych żywotach Jacka jest faktem, a co legendą i dlaczego jego droga na ołtarze była tak długa? I który z kościołów jako pierwszy przyjął wezwanie św. Jacka?

Dzięki najbliższemu spotkaniu Szkoły Wiary poznajcie świętego, dzięki któremu dominikanie są wśród nas nieprzerwanie od ośmiuset lat. To okazja by poznać pierwszego z polskich dominikanów, sławnego cudotwórcę i niezwykłego organizatora, który stał się jednym z najsławniejszych – na całym świecie – polskich świętych.

Spotkanie z Elą Wiater, które poprowadzi o. Jacek Szymczak OP, odbędzie się 5 grudnia o godzinie 16 w Sali Prowincjalskiej klasztoru św. Jacka przy ul. Freta 10. W załączniku znajdą Państwo dodatkowo informacje na temat Charytatywnego Jarmarku Bożonarodzeniowego, na który zapraszamy już 13. grudnia.